Chirurg przed operacją

Leczenie chirurgiczne, po przeprowadzeniu wywiadu i postawieniu diagnozy często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Wymaga on właściwego przygotowania ze strony lekarza operatora, począwszy od odpowiednich predyspozycji psychicznych, przez niezbędną wiedzę, aż do elementów czysto fizycznych i technicznych związanych z przygotowaniem samej sali operacyjnej i lekarza. W tym artykule zostanie poruszona właśnie ta ostatnia kwestia.

Przed wejściem na salę operacyjną chirurg powinien założyć przeznaczoną do tego odzież ochronną, w której skład powinny wchodzić ubranie, obuwie i nakrycie głowy. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że ubiór ten powinien być wykorzystywany jedynie na bloku operacyjnym. W operacji nie mogą uczestniczyć osoby, u których stwierdzono jakikolwiek proces ropny. Przed samym zabiegiem przeprowadzającym go lekarzom nie wolno dotykać ran zakażonych, ani zmieniać opatrunków określanych jako brudne.

Mycie rąk przed operacją

Przed zabiegiem operacyjnym chirurg myje oczywiście ręce. Podstawowym celem jest tutaj usunięcie jak największej części drobnoustrojów (bakterii, wirusów, grzybów) ze skóry dłoni oraz przedramion. Do mycia chirurgicznego zakładany jest nieprzemakalny fartuch. Ręce są na początku myte pod bieżącą wodą z mydłem – regularnie spłukiwane przy tym strumieniem wody. Następnie zarówno ręce, jak i przedramiona szorowane są mydłem i jałową szczotką. Po zakończeniu tego etapu ręce należy dokładnie opłukać.

Teraz należy zmyć ręce i przedramiona za pomocą 70% roztworu etanolu lub innym środkiem dezynfekcyjnym. Coraz częściej do mycia rąk zamiast zwykłego mydła są wykorzystywane gotowe preparaty o silnym działaniu czyszczącym i antyseptycznym. Należy ich wówczas używać zgodnie z zaleceniami producenta.

Odzież ochronna chirurga

Po zakończeniu mycia rąk, chirurg przystępuje do założenia bielizny operacyjnej. Powinna ona być jałowa i składa się z fartuchów i masek operacyjnych – te składają się na ubiór chirurga, oraz prześcieradeł, kompresów i chust, którymi osłaniane jest pole operacyjne. Jałową maskę zakładamy przy pomocy drugiej osoby. Fartuch jest zakładany przy pomocy pielęgniarki lub innej osoby do tego przeszkolonej, w taki sposób, aby nie doszło do zanieczyszczenia rąk.

Nakładanie wyjałowionych rękawiczek gumowych jest dokonywane przez instrumentariuszkę lub samego chirurga. Rękawiczki powinny być chwytane za wywinięty mankiet, aby uniknąć kontaktu i skażenia ich zewnętrznej powierzchni. Najpierw zakładana jest prawa rękawiczka, następnie wsuwając prawą rękę w jałowej rękawiczce pod mankiet lewej rękawiczki, należy nałożyć ją lewą rękę.

Osiągnięcie całkowitej jałowości rąk nie jest możliwe, dlatego po ich umyciu i w trakcie wkładania stroju operacyjnego należy unikać kontaktu dłoni z zewnętrzną powierzchnią fartucha i rękawiczek. W przypadku przerwania rękawiczki w trakcie trwania zabiegu operacyjnego oraz po niektórych etapach operacji, rękawiczki należy zmieniać.

W następnym artykule kilka informacji o przygotowaniu pacjenta do operacji.

Na podstawie książki „Zarys Chirurgii” pod redakcją Romana Górala.